Szia Tibi!
Fogadd szeretettel a Modoros Otthon c. lakberendezési havilap legfrissebb számát. :)
Üdv.
MoDorka
Tökéletes minimalizmus
Divatos napjainkban a minimál stílus, de ennyire letisztult és végletes formában ritkán találkozni vele, mint Keresztes Gábor és Anasztázia új otthonában. A fővárosi, háromgyermekes család eltökélt szándéka volt, hogy rohanó világunkban megteremtse a béke szigetét, ahová az egész napos stresszel teli munka után valóban öröm és megnyugvás hazaérkezni. A belépőt rögtön elvarázsolja a hatalmas tér, a tágasság, a világosság és a tisztaság érzete.
„Tudatosan törekedtünk arra, hogy mindenből fehéret válasszunk – meséli Anasztázia, a háziasszony.
– A tiszta, egyszerű, mégis elegáns szín csöppet sem unalmas, hiszen annyi árnyalata van a fehérnek, amely gondosan tervezve vonul végig az enteriőrön. Ennek fő bizonyítéka a nappaliban főhelyet elfoglaló nagyméretű fehér alapon fehér festmény, amelyet egy brüsszeli aukciósház kínálatában fedeztünk fel. Természetesen rögtön beleszerettünk, és azonnal megvásároltuk.
- És mit ábrázol a festmény?
- Ó, hát éppen ez a csodálatos benne! Minden napszakban máshogy esik rá a fény, minden pillanatban meg- és megújul, ezzel arra serkentve a nézőt, hogy más és más interpretációval tegye magáévá a mondanivalót.
- A minimalista stílus szerint minél több osztatlan tér kívánatos az enteriőrben. Úgy látom, hogy ezt itt maximálisan sikerült megvalósítani, ugyanis egyáltalán nincsenek közfalak.
- Szakítottunk a hagyományos térszervezéssel és végül csak a vendégvécét különítettük el, a többi helyiség mind egybenyílik, és csak néhol alkalmaztunk jelképes elválasztó elemeket. Így a fény, a levegő és a tekintet akadálytalanul áramlik végig az egész lakáson.
- Merész döntésnek tűnik ez például a fürdőszoba esetében, főleg egy háromgyermekes családnál...
- Egyáltalán nem az! Mi egyébként is a naturista életszemlélet hívei vagyunk, így nem titkolunk a gyerekeink előtt semmit; sőt, jónak látjuk, hogy ha minél hamarabb tisztában lesznek az emberi testtel és annak működésével.
- Úgy látom, hogy az irányzatnak megfelelően semmilyen felesleges kép vagy dísztárgy nincs a lakásban, a minőségi bútorok modern vonalvezetését csak néhány szál bambusz emeli ki diszkréten.
- Egy ilyen végletekig letisztult, egyszerű stílusú enteriőrbe nagyon gondosan kellett kiválasztani a szobanövényeket is. Egy burjánzó karácsonyi kaktusz színkavalkádja, vagy egy fikusz harsogó, aggresszív zöldje az egész miliőt tönkretehette volna. Mivel ez a téma különös gondosságot igényelt, a kiváló referenciákkal rendelkező Jo-Cu-Zen Kft. kertépítő céget kértük fel arra, hogy megtervezze és -valósítsa a lakás szobanövényekkel való berendezését.
- Itt van velünk Dr. Beleznay Amarillisz, a Jo-Cu-Zen Kft. ügyvezetője is, aki maga vette kezébe az irányítást, amikor megkapta ezt az izgalmas és kihívást jelentő feladatot. Hogy zajlott a tervezés folyamata?
- Valóban, a nagyobb és fontosabb megrendeléseket általában én szoktam koordinálni, így történt ez ebben az esetben is. Miután két hetet a munkaterület felmérésével és a lakók mindennapi életének megismerésével töltöttem, három látványtervet mutattam be a megrendelőknek. Az alapos előkészítésnek köszönhetően mindhárom koncepció megnyerte a tetszésüket, annyira, hogy hosszú hetekbe telt, amíg sikerült a végső döntést meghozniuk. A nyertes terv a „Két szál bambusz” munkacímet viselte, és annyira illik a lakás és a benne lakók életviteléhez, hogy a megrendelők azóta sem módosítottak semmit az eredetileg kitalált elrendezésen. (A másik két terv, amely végül nem valósult meg, a „Három szál bambusz” ill. az a „Négy szál bambusz” munkacímeket viselte. A család végül azért vetette el őket, mert félt, hogy a túl sok növény esetleg zsúfolt érzetet keltene.)
- Mi volt a nyertes terv fő koncepciója?
- A koncepció lényege abban állt, hogy hagyni kell érvényesülni a szabad tereket, a letisztult formákat, a fehéren a fehér játékát, nem szabad agresszív növénytársulásokkal elnyomni a kialakult minimalista hangulatot. Emiatt esett a választásom a bambuszra, amely hangulatában tökéletesen beleillik az enteriőrbe, ráadásul manapság nagyon divatos. A három mint misztikus szám, végigkísérte az egész munkafolyamatot. Három munkanapot áldoztam arra, hogy megtaláljam a tökéletes helyet a lakásban a bambuszoknak. Volt egy pont, ahol minden körülmény összeesküdni látszott ellenem, mert ugye a ház építésekor még nem vették figyelembe, hogy majd itt ilyen munkálatokra is sor kerül. (Ezért is hívnám fel minden jövőbeli ügyfelemnek a figyelmét arra, hogy lehetőleg időben, még a ház terveinek elkészülte előtt vonják be a szakértőt, mert ez a sikeres együttműködés záloga!) Végül természetesen sikerült leküzdeni a problémákat és néhány kompromisszum árán létrejött a ma is látható egyszerűnek tűnő, ámde gondosan megkomponált és hatásos enteriőr.
- Hogy történt a bambuszok helyének kiválasztása?
- Az első szál bambusz végül az előtérbe került. Helyét alapvetően a mágneses mérések és a feng shui alapelvei határozták meg. Sajnos itt volt szükség a legnagyobb kompromisszumra, mert a kis Benjamin, a család legifjabb tagja, nehezen szokta meg, hogy egyedül nem tud még úgy kimenni az ajtón, hogy nem borítja fel a növénykompozíciót, de a háziak már sokat tettek annak érdekében, hogy leszoktassák szeleburdiságáról a csintalan trónörököst. A második szál bambusz a hálórészben kapott helyet. Itt igyekeztem egy olyan példányt kiválasztani, amely kissé haloványabb árnyalatú a szokásosnál, nehogy túlzottan elüssön az itt uralkodó nyugalmat árasztó, hamvas törtfehér árnyalattól. Egy kollégám újabb három napot töltött a megfelelő árnyalat kiválasztásával, de az átadás alkalmával megbízóim felcsillanó tekintete feledtetett minden bosszúságot, és elmondhatom, hogy bőven megérte a befektetett energia.
- Tökéletesen elégedettek vagyunk az otthonunkkal – veszi vissza a szót a háziasszony.
– Esténként hazaérkezve megszűnik körülöttünk a külvilág, és a békés családi körben átérezzük a lakás szellemiségét, a belőle áradó nyugalmat és harmóniát.”
Visszafogott elegancia
A fészekrakás mindig sok időbe és fáradságba telik, ez mostani vendéglátóink, Dr. Felföldy Elemér és Keveházi Borbála esetében is így történt. Az értelmiségi pár eltökélt szándéka volt, hogy rohanó világunkban megteremtse a béke szigetét, ahová az egész napos stresszel teli munka után valóban öröm és megnyugvás hazaérkezni. Természetesen ez nem ment egyik pillanatról a másikra. Két évig keresték kitartóan a megfelelő telket, amíg egyszer csak ölükbe pottyant a szerencse egy hirtelen eladóvá vált hétvégi ház és a hozzá tartozó hatalmas telek formájában, amit rögtön meg is vásároltak.
„Ezután következett a munka oroszlánrésze – meséli Elemér.
- A hétvégi házat elbontattuk, hiszen a 80-as évekbeli épület már nem felelt meg a mai kor követelményeinek; és a lapjukban munkáival már többször is szereplő Mosonyik Dénes építészt kértük fel, hogy tervezze meg számunkra az elképzeléseiknek megfelelő épületet. Egy méltó környezetben fekvő, igényesen tervezett és épített, klasszikusan elegáns házat szerettünk volna, amelyben méltóképpen fogadhatjuk a külföldi rokonainkat és barátainkat is.
- Volt-e valami különleges kívánságuk az épületre vonatkozóan?
- Nem igazán, mindvégig a visszafogottságot tartottuk szem előtt, semmiképpen nem akartunk hivalkodó, öncélúan magamutogató dizájnházat építtetni. Amit kértünk, azok véleményem szerint ma már minden újonnan épülő ház szükséges elemei: kertkapcsolatos nappali, üvegfalú medencetér a hozzátartozó szaunával és konditeremmel, borospince, hobbi- és médiaszoba. Utólag még egy liftet is beszereltettünk, mert félkészen már sokkal nagyobbnak hatott a ház, mint amilyennek a tervezőasztalon látszott.
- Úgy tudom, a belső terek kialakítását Zilács Orsolya lakberendező felügyelte.
- Igen, Orsolyát kértük fel erre a munkára is, hiszen az előző két házunk berendezése után már nagyon jól tudtunk együttműködni, szinte a kimondatlan gondolatainkat is eltalálta.”
A 2x190 nm-es élettér enteriőrjeit egész nap bejárják a napsugarak. A falak tojáshéjszínűek, de Orsolya, aki mindig szereti valami különlegességgel, egyedi ötlettel megbolondítani a teret, egy helyen bőrtapétázással, másutt pedig egy-egy vakolatlanul hagyott falrészlettel tette izgalmasabbá a látványt, amitől életre kelt, dinamikusabbá vált a tér. A ház központi része a hatalmas nappali. Itt kapott helyet a diófából készült felső kategóriás dizájn lerakóasztal és a hozzáillő dizájnfotelek, amelyek a tavalyi milánói bútorkiállításon elnyerték a szakmai zsűri különdíját. Az angol lakáskultúra ihlette az egyedi tervezésű és kivitelezésű szekrények felső szegőlécét, amely az ablakok és ajtók keretével harmonizál. Az üveglépcső, amely különleges térélményt nyújtva lebeg a fejünk felett, láthatatlanul vezet fel a felsőbb szintekre. Az egyedi konstrukció német szakemberek munkája. A szigorú miliőt puha kelmék, takarók és gyönyörű esésű függönyök lágyítják. Ezeket, valamint a drapériákat és a díszpárnákat Damjanich Brúnó enteriőr-tervező tervei alapján, saját kollekciójából varratták. Brúnó gondosan válogatta össze üzletéből a hozzáillő szőnyegeket is.
Kenderes Zulejka élettérelemző segédkezett a kandallók megfelelő helyének kiválasztásában, a hálószobák berendezésében, valamint a megfelelő, pozitív energiát sugárzó dísztárgyak beszerzésében.
„Miért volt szükség több kandallóra is?
- A megbízók úgy gondolják, hogy a polgári enteriőr nélkülözhetetlen kelléke, és szeretik is az általa árasztott hangulatot – magyarázza Zulejka –, ráadásul a kandalló tüze jelképezi a családi összetartozást; megfigyelhető, hogy ahol kandalló épül, ott általában szorosabbak lesznek a családi kötelékek is, ezt a praxisomban többször tapasztaltam.
- Hogyan kerültek kiválasztásra a dísztárgyak?
- Többségében meleg színű, szív alakú, egymással harmonizáló dísztárgyakat választottam, amelyek még jobban hozzásegítik a lakókat ahhoz, hogy tudjanak szeretetet adni és kapni.
- A hálószobák mindegyike más-más stílusú lett.
- Izgalmas és inspriáló feladat volt a tervezésük, igazi kihívást jelentő feladat, amelynek során megvalósíthattam önmagam. Az első hálószoba berendezését egy nomád törzsi sátor ihlette. A gyalulatlan deszkaágyak egy jó hírnevű, kimondottan hasonló bútorok gyártására specializálódott asztalosműhelyből származnak. A padlót és a falakat kilim szőnyegek borítják, amelyek megemelik a helyiség energiaszintjét, biztosítják a termékenységet, a háztartási hűséget, védenek a rontás és a természet ártó erői ellen. A második, vörösben tobzódó szoba intimitását fokozzák az egyedi, Franciaországból hozatott világítótestek, amelyek sejtelmes fényükkel igazi hangulatot teremtenek és különleges formájuk által egyben izgalmas térelemek is. A harmadik hálóból nyílik a háziasszony pipereszobája, amelynek a sarkába egy mini zen-kertet terveztem a tökéletes kikapcsolódás érdekében.”
A szokatlanul nagyméretű konyha lelke az elegáns és praktikus főzősziget. Az egyedileg tervezett és minden igényt kielégítő konyhabútor és –felszerelés egy spanyol konyhastúdió munkája. Külön figyelmet érdemel a bútor és a gerendamennyezet összehangolt árnyalata. A tervezéskor egyhetes személyre szabott ergonómiai tanulmányt készítettek, amelynek során minden munkaeszköz helyét úgy alakították ki, hogy az a lehető legjobban kézre essen a tulajdonosoknak. Vendéglátóink ugyan nem szoktak főzni, de mint mondják, előfordulhat majd a jövőben, hogy kedvük szottyan kipróbálni ezt a hobbit is, és akkor jó, ha kéznél van minden, ami szükséges lehet. E célból építtették meg a sarokban lévő nagyméretű kemencét is, amely természetesen kenyérsütésre is alkalmas.
"Az eredményt látva nem kétséges, hogy megérte hosszú évekig várni, amíg felépült ez a jól tervezett otthon."
- Ez így igaz – feleli nevetve házigazdánk.
-Bár voltak bőven bosszúságok és nehézségek, de kitartottunk az eredetei elképzeléseink mellett, és ma már tökéletesen elégedettek vagyunk az otthonunkkal; esténként hazaérkezve megszűnik körülöttünk a külvilág, és átérezzük a lakás szellemiségét, a belőle áradó nyugalmat és harmóniát.”
Kevés pénzből okosan
Vendéglátónk egyedülálló budapesti diáklány, akinek a lakása szívmelengető példa arra, hogy az igényes lakberendezés nem csak a gazdagok kiváltsága, hanem sok esetben mindössze némi ötlet, ízlés és furfang kérdése. Kárpáthy Helga 22 éves egyetemista eltökélt szándéka volt, hogy rohanó világunkban megteremtse a béke szigetét, ahová az egész napos stresszel teli tanulás után valóban öröm és megnyugvás hazaérkezni. Mindezt úgy, hogy nappali tagozatos hallgató lévén igencsak szűkös anyagi forrásokkal rendelkezett, de ahol nem futották az anyagiak, azt ötletességgel pótolta.
„A lakásnak nem voltak igazán kedvező adottságai, de ez ellen nem tudtam mit tenni, mert nem én válaszottam ki. Kész tények elé lettem állítva, mikor még érettségi ajándékként megkaptam a szüleimtől pár évvel ezelőtt – meséli Helga.
- Úgy sejtem, nagyobb átalakításokra nem volt lehetőség…?
- Mindenképpen amerikai konyhát szerettem volna, így szükséges volt lebontani egy-két falat. Szerencsére a szüleim is egyetértettek abban, hogy a mai kor igényeinek az eredeti ódivatú lakásbeosztás már nem felel meg, így a közelgő születésnapomra való tekintettel ebbe még beszálltak, és így végül sikerült az egész lakást felújítani, beleértve a villanyvezetékek cseréjét, a fűtés korszerűsítését, valamint a festést és a mázolást is.
- Ezek után a lakás berendezése viszont már teljesen önre maradt?
- Igen, innentől kezdve már csak magamra voltam utalva. Szerencsére drága nagymamám kisegített néhány antik bútordarabbal, így nem kellett a földön aludnom az első hónapokban sem – meséli nevetve.
- Gondolom, ez meghatározta a lakberendezés további irányát?
- Igen. Az Ikea-stílus amúgy sem áll közel hozzám, otthon másmilyen miliőben nevelkedtem. (Riportalanyunk édesapja az a Kárpáthy Zoltán, akinek otthonát 2009/3. lapszámunkban mutattuk be „Nagystílű élettér - egy budai villa metamorfózisa” címmel.[Szerk]) Így persze még nehezebb dolgom volt, mert nem tudtam elintézni a berendezést néhány papírpolc vagy műanyagszék beszerzésével. A nyakamba vettem hát a várost, ízléses és mégis megfizethető kiegészítők után kutatva. Az első darab egy bizományi kirakatában szólított meg. Egy állólámpa volt, amely régóta porosodhatott már ott, de én rögtön megláttam benne a lehetőséget. Megdobogtatta a szívem és addig hívogatott, kellette magát és mosolygott rám, amíg nem bírtam neki ellenállni, és végül hazahoztam. Akkor következett a munka nagyobb része. Két napon át vásároltam különböző hobbiboltokban, majd otthon alkotóelemeire bontottam új szerzeményemet. Kicseréltem az ernyőjét egy saját tervezésű és készítésű stilizált indonéz motívumokkal díszített ernyőre, itt levágattam, ott hozzáillesztettem, lecsiszoltam, átfestettem, és végül a szoba egyik fő éke lett belőle!
- Ragyogóan sikerült megvalósítani a néhol merész, eklektikus, de összességében véve mégis egységes enteriőrt.
- Tudatosan törekedtem arra, hogy a különböző stílusok és anyagok szimbiózisa végül megnyugtató harmóniában egyesüljön. Érdekes, hogy ezt a harmóniát néha pont a szokatlan ötletek teremtették meg. A fáradt borsózöld lámpaernyő például önmagában nem mutatna eléggé, de a mögötte lévő antik hatású magenta falfestés dinamikus ellensúlya élővé teszi és feldobja a teret.
- Azt hiszem, bármelyik lakberendező kollégám elismeréssel adózna ilyen biztos ízlésnek. A másik nagy újítás a konyhában valósult meg.
- A konyhával nagy gondban voltam. Egy dologban semmiképpen sem akartam kompromisszumot kötni: mindenképpen modern, gépesített konyhát szerettem volna. Szerencsére ebben a szüleim sem láttak kivetnivalót, hiszen nem akarták, hogy a házimunka esetleg a tanulás rovására menjen; így karácsonyi ajándékként megkaptam a szükséges konyhai berendezéseket, ráadásul mindjárt egy bútort is hozzá, hogy legyen hová beépíteni őket. A problémám már csak az volt, hogy ebben a helyiségben így túlzottan high-tech hangulat uralkodott, ami elütött a lakás többi részétől. Ekkor volt szükség megint valami jó ötletre, ami egy kis melegséget varázsol az enteriőrbe. Sokat gondolkodtam rajta, míg végül egy pofonegyszerű és nagyon olcsó megoldás jutott eszembe, amit még a kevéske ösztöndíjamból is meg tudtam valósítani. Vásároltam pár négyzetméter mediterrán színvilágú csempét, de nem egyfajtát, hanem különböző csempecsaládok képviselőit, majd hazahoztam az egészet, és éjszakákon át kirakóst játszottam velük. Minden egyes darabnak a helyét pontosan megterveztem, hogy végül a kívánt hatást eredményezzék.
- A végeredményt látva azt kell mondanom, hogy megérte a fáradságot, az álmatlan éjszakákat. A konyha üde színfoltja ez a különleges, egyedi, eredeti falikép, amely rögtön magára vonja a tekintetet és fantasztikusan beleillik az eklektikus miliőbe. Megint beigazolódott, hogy a lakberendezéshez elsősorban nem sok pénzre, hanem ötletre, fantáziára és jó ízlésre van szükség.
- Igen, pontosan így van. Amikor az évfolyamtársaim nálam vendégeskednek, akkor mindig igyekszem nekik is elmagyarázni, és a saját példámon megmutatni, hogy a jó ötletek mennyit számítanak a lakberendezésben. Tökéletesen elégedett vagyok az otthonommal, és külön jó arra gondolnom, hogy mindez a saját ötleteim nyomán valósult meg és a két kezem munkájának az eredménye. Így amikor esténként hazaérkezve megszűnik körülöttem a külvilág, még jobban átérzem a lakás szellemiségét, a belőle áradó nyugalmat és harmóniát.”
Az utolsó 100 komment: