-Kedves nézőink, szeretettel köszöntjük Önöket a TV Replika Választ-út című műsorában, hasonlóképpen melegen üdvözlöm a stúdió vendégeit: dr. Cservenyi László politológust, a Budapesti Műszaki Egyetem politológia tanszékének vezetőjét - valamint dr. Loisztl Ottót, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem PR és média projektvezetőjét.
Uraim. Kevesebb mint két hónap múlva parlamenti választások - Cservenyi úr, Önt a Hollán Ernő utcai antifasiszta tüntetésen is láthattuk: hogyan foglalná össze az elmúlt négy évet, hogy látja az esélyeket?
-Igen. Mindkét oldalnak hatalmas felelőssége van abban, hogy idáig eljuthattunk. Elsőként emelném itt ki Orbán Viktort és a Fideszt, mert 2002 óta tartó aknamunkájával, megosztó és árokásó politikájával, depressziókampányával, a szélsőjobboldal magába szippantásával, a konzervatív jobboldal felszalámizásával hihetetlen károkat okozott a hazai politikai palettán. Ilyenkor vagyok nagyon szomorú, mert nagyon nagy szüksége lenne ennek az országnak egy európai értelemben vett konzervatív, mérsékelt jobboldali pártra.
Természetesen felelős a szocialisták és a liberálisok vezette kormány is, mert hagyták, hogy megosszák őket egyes belső ellentétek, egyéni érdekek - ami a jobboldal sajnálatos megerősödéséhez vezetett, úgy, hogy a Fidesz máig nem volt képes üres lózungjai mellett egy értékelhető választási programot közzétenni.
És bár kis esélyt látok arra, hogy Sólyom László köztársasági elnök úr ne a Fideszt bízná meg tavasszal a kormányalakítással, Orbánék többször bebizonyították, hogy mindig lehet győztes helyzetből veszíteni. Mostanra elválni látszik az ocsú búzától: megbukott az egy a tábor, egy a zászló rózsaszín ködbe vesző, népnemzeti lázálma. A Jobbik megerősödése hatalmas talány, és ha leásunk - felszínre törhet az utóbbi 100 év minden rákfenéje. Többször felszakított sebek, komplexusok, tudatlanság, primitív hívószavak, a közbeszéd áttematizálása. Megtűrtté és elfogadottá vált az ordas eszmék tisztára mosdatása, a szalonzsidózás- és cigányozás.
A Fidesznek hatalmas dilemma lesz a Jobbik - minden, a szélsőjobboldallal történő cinkos összekacsintás, minden, a nacionalistáknak tett gesztus gyengítheti a Jobbikot. Ám amit nyernek a narancsosok a réven - elveszthetik a vámon. Egy rafinált taktikával, lavírozással azonban kiszolgálható mindkét, magát nemzetinek hirdető tábor. Úgy tűnik, Orbánék kerülnek minden nyilvános konfliktushelyzetet, konfrontálódást a másik oldallal - talán tanulva az utóbbi évek hibáiból. Azonban a hallgatás kétélű fegyver: választóik szemében is megfutamodhatásnak tűnhet a túlzott óvatoskodás.
A Dávid Ibolya vezette MDF a liberálisokkal kötött szövetségnek köszönhetően új reménysugár lehet az érett, felelősségteljes, mérsékelt politizálás híveinek körében. Az idő a pártban új arcnak számító Bokros Lajost igazolta: minden közgazdasági egyetemen mintapéldaként hozzák fel válságkezelő programját - mindazonáltal a Fidesz is hajlamos saját sikereként elkönyvelni a Bokros-csomag nyilvánvaló érdemeit. Az MDF többször is képes volt bizonyítani, hogy képes a megújulásra - egyedüliként élte túl a Fidesz beolvasztó törekvéseit, ami dicséretes.
Az LMP-nek egy állhat az érdekében: ez pedig az MDF-SZDSZ szövetség gyengülése. Ez a kis kezdeményezés - pártnak nem is tudnám nevezni - már nevében sem kínál alternatívát, csupán minden létező politikai formációval kívánja szembehelyezni saját magát. Ez így sajnos édeskevés.
(Loisztl már tikkel, fészkelődik, arca a vörös egyre sötétebb árnyalatait veszi fel)
-Köszönjük, Cservenyi úr. Esetleg van-e egy gyors tippje az első forduló eredményére?
-A Fidesz és a Jobbik úgy 40-10%-ban szerezhetik meg a többséget, az MSZP-t pedig képesnek látom egy meggyőző hajrával a 30%-ra vagy annál is jobbra. A szocialistáknak hatalmas, egyelőre csalódott, csöndes tartalékai vannak - a Fidesz pedig hajlamos túlságosan elbízni magát. A kicsiknél reménykedem az MDF minél jobb eredményében, de erre még térjünk vissza legközelebb.
-Köszönöm még egyszer. Loisztl úr, Ön a Magyar Nemzet régi publicistája, mi az Ön meglátása az elhangzottakkal kapcsolatban?
-Úgy látom - most bármifajta személyeskedést mellőzve -, hogy Cservenyi tanár úr elbagatellizálja az MSZP és az SZDSZ közel nyolcéves ámokfutásának felelősségét. A tanár úrra én felnézek, szeretem és becsülöm, de sajnos ellent kell mondjak. A kormányzó párt 2002 óta nem a Fidesz, a miniszterelnök pedig nem Orbán Viktor úr. Az ellenzéket mint a jelenlegi helyzetért leginkább felelős tényezőt felhozni több, mint csúsztatás.
Úgy látom, hogy az eleve megkérdőjelezhető tisztaságú 2002-es gyűlöletkampány és választás után "trükkök százai"-val fenntartott "kormányzás" és újra megnyert 2006 a hazugságokra épülő nyolc év volt: egy olyan nyolc év, amely alatt Magyarország gazdaságilag és morálisan is csak hosszú évtizedek alatt behozható hátrányba került az EU-val és a régióval szemben is.
A szavakat kiforgató werberi-gyurcsányi köteles és 23 millió romános kampány, majd a cinikus, a szavazókat, a nemzetet semmibe vevő őszödi beszéd mindent elárul a jelenleg regnáló elit és klientúrája hozzáállásáról, ami hazánkat a pénztőke, a multik gyarmatának sorába taszította. Emlékezzünk a miniszterelnök-jelöltek 2006-os vitájára, ahol Gyurcsány Ferenc Orbán Viktor és tízmillió honfitársa képébe hazudott szemrebbenés nélkül - de a nép nem felejt: ezt hűen tükrözi az önkormányzati, az időközi és az Eerópa Uniós választások eredménye, valamint számtalan közvélemény-kutatás. Persze örök igazság: nem közvélemény-kutatást meg felmérést kell nyerni.
A Fidesznek történelmi esélye van a kétharmad megszerzésére, ám ahogy Cservenyi tanár úr is utalt rá: nem szabad elbízni magukat és lebecsülni az ellent. Az MSZP egyes híresztelések szerint készen áll arra, hogy a tőle megszokott módon ne csak tiszta eszözökkel legyen képes tömegeket mozgósítani: különösen építve a rettegésre, a riogatásra, a mélyszegénységben élő rétegekre, valamint a kiszolgáltatott helyzeben levő, hiszékeny nyugdíjasokra.
A Jobbik sikertörténete minden józan gondolkodású embernek gyanús. Hogy válhatott a 2006-ban még a MIÉP-pel közös listán indulva csupán 2,2%-ot elérő fiatal pártkezdeményből meghatározó erővé növő szövetség? Az MSZP-SZDSZ-en kívül kinek állhat érdekében ennek a demagógiára, populizmusra erősen hajló pártnak a sikere? De nem szeretnék találgatásokba bocsátkozni. Annyit mindenképpen be kell látni, hogy Vonáék valós társadalmi problémákat vetnek fel, sok évtizedes tabukat döntögetnek - amit eddig sajnálatos módon egyik parlamenti párt sem mert felvállalni a megbélyegzéstől tartva.
Az MDF már több mint tíz éve a Magyar Országgyűlés trójai falova. Hogy a mi vasladynk miként volt képes mindig jó ütemérzékkel oda csapódni, ahonnan többet remélt, nem tudom. A Fórum evolúciója figyelemreméltó: a rendszerváltó, jobboldali pártból Fidesz-szövetséges, majd -ellenes lett. Dávid Ibolya, aki "nem ért a futballhoz", hogy válhatott a szocialista-liberalista szavazók egyik kedvenc politikusává. Nem beszélve a bűvészcilinderből elővarázsolt képtelen figurákra Habsburg György és Bokros Lajos személyében. A végnapjait élő, számtalan sebből vérző, önmagát többszörösen lejárató SZDSZ-szel kötött szövetség pedig maga a politikai öngyilkosság, de majd a szavazók véleményt formálnak erről a kellő időpontban.
Végezetül jöjjön a valóban koncepció nélkülinek tűnő Lehet Más a Politika, akik azonban az SZDSZ-ben csalódó, valóban liberális értékeket valló választókra apellálhatnak - az MDF kálváriája is csak az ő malmukra hajthatja a vizet. Meglátjuk, hogy a kerékpárosokon kívül kiket tudnak még megszólítani.
-Köszönjük, Loisztl úr. Rövid tippet kérhetünk Öntől az első fordulóra nézvést?
-Nem tisztem a sportfogadás - mindenesetre továbbra is lehetségesnek látom a Fidesz kétharmados győzelmét, ami nagyban függ a Jobbik választóinak esetleges elbizonytalanodásától is. Az MSZP foggal-körömmel fog ragaszkodni a hatalomhoz, mentik a menthetőt, de mivel már legnagyobb vidéki, sőt, budapesti bázisait is elvesztette, csakis a nyugdíjasoknak és a mélyszegénységben élőknek tett felelőtlen ígéreteiben bízhat. Az MDF-SZDSZ könnyen a földön találhatja magát két ló között, és nevető harmadikként - bocsánat, negyedikként - futhat be az LMP.
-Loisztl úr, legyen ez a végszó, köszönjük. Uraim, műsoridőnk lejárt - mindkettőjüknek még egyszer köszönjük, hogy befáradtak a stúdióba, és hogy megosztották velünk gondolataikat - további szebb jö... szép estét és sikeres esélylatolgatásokat. Önök pedig, kedves Nézőink, maradjanak velünk - a reklám után a népszerű blogger-szakértővel, Nyelvész Józseffel folytatjuk a beszélgetést nyelvünk elangolosodásával és a szlovákiai nyelvtörvénnyel kapcsolatban.
doszy 2010.02.15. 07:48:53
Amúgy király lett, tartalmazza az elmúlt 20 év és a jelen összes lózungját. :)
doszy 2010.02.15. 07:49:36
Bocs.
coucou 2010.02.15. 07:56:28
Mitya Ivanov 2010.02.15. 08:09:17
manson karcsi · goo.gl/FVvVX 2010.02.15. 08:17:29
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 08:22:30
Kiváncsi lennék, mennyit lehet számlázni egy ilyen jó kis stúdióbeszélgetésért.
Balance Of Power 2010.02.15. 08:24:26
De ettől függetlenül zseniális modor- és közhelygyűjteményt láthattunk. Van olyan ember, aki már nem csak röhög az egészen...? Bár 1-2 felpaprikázott címlapos látogatón is szívesen röhögnék.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 08:26:41
Hát elemezni ugye bármilyen szempontból lehet, nem kötelező pártatlannak lenni.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 08:28:56
Ja, majd jönnek a harcosok, akiknél összesen egyféle lőszer van a tárban.:)
Blackrock (törölt) 2010.02.15. 08:29:10
nadivereb 2010.02.15. 08:32:00
ufó - tardai arc, modoroschan küldi a szlenget 2010.02.15. 08:37:22
azt csá !
Modor Tibi · http://modoros.blog.hu 2010.02.15. 08:59:57
@Balance Of Power: de, olyannak is szántam eredetileg, de így viccesebbé formálódott végül. Amúgy az esélylatolgatásoknál ott van az "így is lehet, ám ha nem, akkor úgy".
@ufó - tardai arc, modoroschan küldi a szlenget: hehhe, nyelvi-modoros szempontból ezt lehetett volna közhelyesebben is közölni + kibővíteni valami "de a másik se sokkal jobb persze, DE"-szerű gondolattal :D
GAbica 2010.02.15. 09:11:35
Hibátlan kis poszt :)
Smacika 2010.02.15. 09:15:04
Simán elmehetne mind politikusnak, mert azok is ezt csinálják.:)
2010.02.15. 09:21:02
A másik kedvencem a volt kancelláriaminiszter Stumpf, akit a legtöbbször per politológusként mutatnak be és a cikkhez hasonlóan mindig lehet tudni, mit fog mondani. A másik oldalról is van ilyen, aki közismerten pártpolitikát nyomat (Dessewffy), csak talán nem volt pozícióban, ő az előbb említett kategóriába tartozik.
GAbica 2010.02.15. 09:23:23
heraklész 2010.02.15. 09:26:04
Mitya Ivanov 2010.02.15. 09:27:43
Blackrock (törölt) 2010.02.15. 09:27:47
Mitya Ivanov 2010.02.15. 09:28:35
peetmaster · http://nemdohanyzom.blog.hu 2010.02.15. 09:36:48
nyomasek_bobo · http://sopron.e-cafe.hu 2010.02.15. 09:38:11
Banović Strahinja 2010.02.15. 09:38:28
Jajj de finom! :-)
reservoir 2010.02.15. 09:39:32
PeterBlau · http://4smallwheels.blog.hu 2010.02.15. 09:41:43
Ezt bármelyik egyetemi tanár is megteszi neked akármelyik bölcsészkarról. Nem kell hozzá politikus.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 09:47:50
Vagy egy gyakorlott cégvezető.
Mitya Ivanov 2010.02.15. 09:55:39
- és az LMP?
- azok, hát az egy vicc, tudtad hogy a siffer a volt MSZP-s alpolgármester siffer rokona? Na ennyit róluk...
- de majd ha a Jobbik lesz kormányon, akkor ők is lopni fognak. Ezért legyen inkább a fidesz, mert azok már loptak eleget. Tudod, a szőlőbányák meg a ne nyerjünk ennyit, és a nemtaggyűlés és még sorolhatnám.
- bazdmeg te MSZP-s köcsög. fittelina hunvald, Veres jános, regényt lehetne belőlük írni.
- neked is a ku*** **ád
váj mí 2010.02.15. 09:56:18
A poszt meg igen, üt. Tényleg ez a stílus. Szakszavak belekeverése a közérthetőnek szánt elemzésbe, és dagályosság. Nemár, hogy a paraszt is értse ;). Pölö ki tudja, mit jelent a "felszalámizás"?
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:00:30
És azt gondold meg, hogy semmi rizikó nincs benne!
váj mí 2010.02.15. 10:04:34
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:08:59
Én legalábbis még nem hallottam olyat, hogy egy politológus akkora baromságot mondott volna, hogy utána elmehetett volna árufeltöltőnek a madaras teszkóba, mert többé senki nem volt kiváncsi a véleményére.
migueldiez 2010.02.15. 10:15:02
váj mí 2010.02.15. 10:17:53
Styxx 2010.02.15. 10:18:24
Nomen est Omen, ilyen névvel Önre fényes jövő vár a politikai elemző nagyágyúk között.
Szíveskedjék megadni, hogy ezentúl az olvasói levelekért hová küldjük a számlát? :-)
Fishtax 2010.02.15. 10:23:14
vincere 2010.02.15. 10:23:49
azért remélem, az itteni törzsközönség nem fog majd rámenni erre a politikai csatározásra.
én szeretem még az "európai értelemben vett" kifejezést is :)
2010.02.15. 10:25:54
gorcsev54 2010.02.15. 10:34:13
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:35:56
Tényleg?
Vumbi 2010.02.15. 10:38:37
Olvastam es boogattam lelkesen. Nagyon jo bejegyzes.
Az elso egy korrekt elemzes lehetne, partatlan szubjektiv. Jozan paraszti esszel meg van mondva hogy melyik part mennyit er, mit csinal jol, mit ront el, es miben vetkes. Hjajj, bar igy lenne. elvegre ezek a politikusok az alkoalmazottaink. A kedvenczoldsegesen sem szokas osszeveszni.
A masodik meg: HEHE, nos a jelen. Olvastam e razott a hideg, mint alt a mai politikai megnyilatkozasoktol. vááááá
Koszi a bejegyzesert. Elmeny volt olvasni.
lüke 2010.02.15. 10:38:49
mert pont az hiányzik:
az ész, a tudás és a müveltség
szavazóik a fiatalok
s a kedves tudós urak majd okitsák öket...........
Idet 2010.02.15. 10:41:10
gorcsev54 2010.02.15. 10:41:20
gorcsev54 2010.02.15. 10:44:03
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:45:03
Semmi, csak mellébasztál a cimbalomnak, kispajtás.
tony zionist 2010.02.15. 10:46:10
új reménysugár?
felelősségteljes, mérsékelt politizálás ?
"minden közgazdasági egyetemen mintapéldaként hozzák fel válságkezelő programját"?
hol? panamában baszod? bokros egy kontár, egy elsőéves közgázos is körberöhögi az ötleteit...
"a Fidesz is hajlamos saját sikereként elkönyvelni a Bokros-csomag nyilvánvaló érdemeit"
te miről beszélsz, te fasz? milyen érdemeit? és mit könyvel el a fidesz ebből?
1. nem is voltak érdemei.
2. bokrost horn meg az AB 2 évvel a kormányváltás előtt kibaszta csomagostul.
3. a bokroscsomag közvetlenül 30Mrd dollár kárt okozott, közvetve még többet...
"Az MDF többször is képes volt bizonyítani, hogy képes a megújulásra - egyedüliként élte túl a Fidesz beolvasztó törekvéseit, ami dicséretes."
te így hívod, azt, hogy MSZP-s segítséggel, törvénytelenül kiszervezték a pártot a tagság és az alapítók alól?
te miér t nem mész a büdös kurvaanyádba te féreg? és az index minek tesz ilyeneket a címlapra?
Olgicsq 2010.02.15. 10:46:24
Mitya Ivanov 2010.02.15. 10:46:49
váj mí 2010.02.15. 10:47:47
GAbica 2010.02.15. 10:47:48
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:47:58
Hogy neked legyen hol örjöngeni, te kislétszámú.:)
Mitya Ivanov 2010.02.15. 10:48:05
Olgicsq 2010.02.15. 10:49:42
theo 2010.02.15. 10:56:22
gorcsev54 2010.02.15. 10:56:34
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 10:57:29
Értem. Még valamit esetleg?
GAbica 2010.02.15. 11:00:20
váj mí 2010.02.15. 11:01:45
gorcsev54 2010.02.15. 11:02:30
GAbica 2010.02.15. 11:03:25
vészmadár (pica pica) · http://feleslegesszavaink.blog.hu 2010.02.15. 11:04:33
coucou 2010.02.15. 11:05:06
vincere 2010.02.15. 11:06:33
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 11:07:15
Esetleg éppen ellenkezőleg: már általános iskolásként is Losonczi faszát szopkodta és különben is zsi... jordán pozitív.
lüke 2010.02.15. 11:11:49
Hi Prinz
mit dem Ross
keine Johanna
keine Jungfrau
von Orleans
dort heisst
Jeann d! arc:)
váj mí 2010.02.15. 11:12:03
lüke 2010.02.15. 11:12:47
van egy harmadik is: BOKROS MSZP
három alátámasztás a fizikában? hmmm
váj mí 2010.02.15. 11:12:57
Blackrock (törölt) 2010.02.15. 11:15:30
@tony zionist: Ha nem jártál iskolába, akkor azt ne itt reklámozd már, te majom!
@gorcsev54: te honnan pottyantál ide? A Holdról?
lr 2010.02.15. 11:17:25
Címlap, és még nincs meg az 500 komment? :O
Valami itten nem stimmel.
(Amúgy félelmetes, hogy micsoda önuralmat igényel, hogy az ember ne kezdjen el úgy viselkedni, mintha a címlapról jött volna. Ne hagyjátok magatokat!)
Mitya Ivanov 2010.02.15. 11:19:13
dzsefi 2010.02.15. 11:22:48
Archenemy 2010.02.15. 11:23:25
szerintem aki nem azt gondolja, mint én, az zsidó náci cigány kommunista!
Styxx 2010.02.15. 11:23:50
"vajon mikor jelenik meg az első komment azzal, hogy Cservenyi mindig is jól látta a magyar politikia helyzetet, és igazavan?:)"
:-))))
Vagy, fordítva: Cservenyit sikerült személyesen megismernem. A felesége a kabriójával a múlt héten meghúzta a Suzukimat és a gyökér férje elkezdett a kapcsolataival fenyegetőzni, ha nem ismerem el, hogy én voltam a hunyó:-)
Archenemy 2010.02.15. 11:26:17
tudtátok, hogy képes arra, amire az emberiségnek alig egy ezreléke? (igen, az autofellatiora gondolok)
migueldiez 2010.02.15. 11:27:56
Pont úgy látom, hogy kevesen tévednek erre (vagy már tudják, mi a blog lényege)
én pont úgy érzem, hogy ezt a poszt mintegy meghömérözte a nyilvánosságot,
és most bebizonyosodott, hogy a politikai elit legnagyobb bune, hogy az emberek eltávolodtak a politikától, és rezignálttá, cinikussá váltak. A hétköznapokban elhatalmasodott a közöny, csak mert az emberek nem érzik úgy hogy a saját sorsuk kovácsai lennének, ami elkeseritö.
Ez is az elmúlt 20 és súlyos adóssága, amelyet törlesztenie kell az eljövendö kormánynak, a közbizalom helyreállitása, valamint és a normális, szélsöségektöl mentes párbeszéd visszaállitása.
:)
gorcsev54 2010.02.15. 11:30:11
Hepciás 2010.02.15. 11:35:31
"én a homoszekszuális bárban találkozam vele
tudtátok, hogy képes arra, amire az emberiségnek alig egy ezreléke? (igen, az autofellatiora gondolok)"
:-))))
Erre vagy a lovakra jellemző méret, vagy a gerinctelenekre jellemző hajlékonyság predesztinálja:-)
Tesveer 2010.02.15. 11:36:06
migueldiez 2010.02.15. 11:38:35
Ez egy mindig bevethetö okosság.
Madarsky 2010.02.15. 11:40:15
nah, üdv, a Pocsay család
GAbica 2010.02.15. 11:41:03
aribeth 2010.02.15. 11:42:49
De mi tartott nekik ilyen sokáig? :-)
arongeri 2010.02.15. 11:56:15
bárisnya 2010.02.15. 12:04:03
ja, de nem a Modor úr, hanem az alapanyag.
latte · http://midterms.blog.hu 2010.02.15. 12:13:25
cd-r 2010.02.15. 12:17:12
/tmp 2010.02.15. 12:28:26
migueldiez 2010.02.15. 12:31:50
nyomasek_bobo · http://sopron.e-cafe.hu 2010.02.15. 12:43:05
:-)
cd-r 2010.02.15. 12:59:57
cd-r 2010.02.15. 13:02:16
Walmer 2010.02.15. 13:02:30
Ha a postot valamelyik hírportálra teszitek fel, ember rá nem jön, hogy csak egy karikatúra.
A politikai elemzés már régen önmaga karikatúrája.
cd-r 2010.02.15. 13:02:46
Walmer 2010.02.15. 13:04:12
vészmadár (pica pica) · http://feleslegesszavaink.blog.hu 2010.02.15. 13:05:33
Nem az a lényeg, Cservenyi létezik-e, hanem hogy szentül hisszük, létezik. És aki szerint nem, az szarjon sünt, farfekvésest. Az igazság fakadhat hazugsáfból.
Cservenyi rulez the world.
misbelief · http://tevhit.blog.hu 2010.02.15. 13:10:12
"Nos, nagyon érdekes, hogy ha a Fidesz jelöltje 12 választókörzetben visszalép az Mszp javára, akkor a választási törvény alapján az így kialakuló 0,85 mandátum 3-nak felel meg, tehát ha a közös listán indított bla-bla-bla..."
Bto99 2010.02.15. 13:10:21
GAbica 2010.02.15. 13:18:03
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 13:18:19
Gondolom valy van a felyükön.
MakoG 2010.02.15. 13:21:08
Styxx 2010.02.15. 13:21:22
Mi az, hogy létezik? Én a Cservenyitől már több tanulmányt is megrendeltem és sohasem okozott csalódást.:-)
@latte:
"A politológusok nagy feature-e még az, hogy kifejtenek hosszan olyan dolgokat, amit mindenki tud."
Ebben nagyon igazad van. ráadásul magában hordozza azt a veszélyt, hogy: "az okos nyakkendős is milyen felsőbbrendű, átszellemült pofával fejtegeti perceken át, ami nekem egyértelmű,akkor én is milyen kurva okos egy csávó vagyok!":-)
mirjam* 2010.02.15. 13:24:40
Tibi, képes leszel ezt még überelni?
migueldiez 2010.02.15. 13:27:40
Komolyan, jobban ismerem már, mint a hazait választási rendszert.
-xpander- 2010.02.15. 13:27:44
misbelief · http://tevhit.blog.hu 2010.02.15. 13:28:52
"His name is Robert Paulsen!
His name is Robert Paulsen!
His name is Robert Paulsen!"
-xpander- 2010.02.15. 13:29:24
Walmer 2010.02.15. 13:38:27
De szerintem pont az lenne a lényeg, hogy sarkítva mutat be a blog típusokat (legyen az bölcsész, bodybuilder, gasztroblogger, pókeres, stb.). A politikai elemzőt viszont sarkítva nem lehet bemutatni, mert már régen túlléptek minden elképzelhető határt.
Bto99 2010.02.15. 13:39:53
mirjam* 2010.02.15. 13:42:47
GAbica 2010.02.15. 13:44:33
Smacika 2010.02.15. 13:52:05
Erre mi van: van 50 állam, abban ha 23 napos volt a munkahét akkor annak a 17/23-ával megszorozzuk az elktorok számát ezt elosszuk a bolgár sztotyinka napi árfolyamának 1/10-ével, majd ezt beszorozzuk a csecsen tallér árfolyamának a 15-szörösével, és a végeredmény lesz az elnök.
Kicsit ez olyan, hogy van ugyan szavazás, azt hiszed, hogy te döntesz, de olyan furfangosan számolják a szavazatokat, hogy maguk a számolók sem értik.
Archenemy 2010.02.15. 13:54:30
Szerintem ez a poszt jó!
Jaj... Véletlen kétszer küldtem el!
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 13:58:07
Majdnem jó lenne, ha hozzátetted volna, hogy kivéve Massachusetts, és Connecticut államokban, mert ott még le kell vonni belőle a lovakat.
Styxx 2010.02.15. 13:58:55
.-) jó pofa a teóriád, de azért annyira nem bonyi az USA elektori rendszer, persze szavazatvesztéssel jár, de nincs egyetlen olyan választási rendszer ami óhatatlanul nem jár bizonyos töredékszavazat rendszerrel. (már Churchill megaszondta, hogy de facto csak a diktatúrák tökéletesek, hasonlóan, mint, hogy csak az álló óra mutat naponta kétszer 100% pontos időt, persze csak ha mutatós analóg)
magam is a modoros kommentelői csapdába estem, mert dr. Loisztl Ottót méltánytalanul háttérbe szorítottam Cservenyivel szemben:-)
Dr. Kward 2010.02.15. 14:00:39
aguazesoben.blog.hu/2010/02/11/sarnar_bentar_zaif_online_regeny_ix_jegyzet_rz_ii_padon_ulok
Ok, a másiknak is szívből "gratulálok" a tudományához, azzal együtt, hogy sose gondoltam volna, hogy a szamizdatost így leamortizálja majd a hatalom.
Styxx 2010.02.15. 14:00:58
komment helyreigazítás:
töredékszavazat rendszerrel = töredékszavazat vesztéssel
@El Topo (Sgt. Elias):
A connecticuti nehézlovasság még jól jöhet El Topo Uramnak a legközelebbi trollroham visszaveréséhez:-)
Walmer 2010.02.15. 14:10:12
vészmadár (pica pica) · http://feleslegesszavaink.blog.hu 2010.02.15. 14:14:59
vészmadár (pica pica) · http://feleslegesszavaink.blog.hu 2010.02.15. 14:18:07
MakoG 2010.02.15. 14:18:49
Dr. Kward 2010.02.15. 14:25:21
már vagy 20 perce:) De a nevek is annyira hitelesek, simán lehetne Boros Bánk Levi, Giró Szász Bandi, Kéri Leslie, Somogyi Zozó, Kiszelly Zotyesz, Strump Pityesz, stb. stb. napestig sorolhatnánk a kitalált neveket, ugye, ezeket is be lehetne helyettesíteni a megfelelő helyre. Ismerem én mindegyiket?
Smacika 2010.02.15. 14:29:36
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 14:34:39
A Connecticut-i nehézlovasság, és a Rhode Island-i sör.
vincere 2010.02.15. 14:35:22
Smacika 2010.02.15. 14:37:23
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 14:38:46
Bezzeg azt nem tudod, hogy a merre van a hajdu-bihar megyei 13-as számú egyéni választási körzet.:D
Mitya Ivanov 2010.02.15. 14:39:17
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 14:42:38
És képzeld el, ahogy mondjuk Semjén Zsolt interpelálná a közoktatás és vallásügyi minisztert!:)
Smacika 2010.02.15. 14:47:48
"Egy-egy állam elektorai államuk fővárosában gyűlnek össze decemberben, a hónap második szerdáját követő első hétfőn. "
Forrás:
hu.wikipedia.org/wiki/Az_Amerikai_Egyes%C3%BClt_%C3%81llamok_elektori_koll%C3%A9giuma
Smacika 2010.02.15. 14:50:44
vincere 2010.02.15. 14:50:53
:)
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 14:57:03
Hát, be kell valljam, engem ilyen mélységben azért nem érdekel az amerikai választási rendszer.:)
vincere 2010.02.15. 15:00:16
nálunk, mint ahogy Európa legtöbb országában, sok párt van, a választási rendszer is olyan, h. arányosabban képviseli a választók akaratát a parlament összetételében.
tehát, a pártrendszer szimbiózisban él a választási rendszerrel, a kettőt nem lehet vadul kombinálni, pl. a magyar pártokra rárakni egy ilyen brit formulát.
a miénk egyébként vegyes választási rendszer, a német rendszert alapul véve dolgozták ki.
(anno tanultam választáspolitológiát is... :)
Mitya Ivanov 2010.02.15. 15:00:58
Mert kb egy ilyen civilizációban tudom elképzelni...
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 15:05:25
Ahogy a kitűnő ABBA együttes is megmondta.:)
kitvalasztanal.hu - Választási tippért notebook! · http://www.kitvalasztanal.hu 2010.02.15. 15:23:51
@gorcsev54: Maradandó formába is öntheted a tipped, nálunk. Aztán majd jól visszalehet nézni áprilisban jó felé kapisgáltál -e :)
Antiviola 2010.02.15. 15:28:29
Styxx 2010.02.15. 15:39:49
Nagyjából, mint ahogy Mitya mondja, akkor 100% narancs lenne.
Amiről te beszélsz, némi sarkítással az az egyfordulós westminsteri választási rendszer. Valahol a legegyszerűbb, és ugye tudjuk, simply the best, csakhogy itt vész el a legtöbb töredék szavazat.
Mert ha az egyéni körzetben 501-en szavaznak Narancs Győzőre és 499-en Szegfű Gordonra, akkor a 499 szavazat ugye kuka. Ez persze fordítva is így történne.
Mitya Ivanov 2010.02.15. 15:40:47
nyomasek_bobo · http://sopron.e-cafe.hu 2010.02.15. 15:41:08
Styxx 2010.02.15. 15:42:18
Attól már csak az az ütősebb, hogy dr. Loisztl Ottót, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem PR és média projektvezetője.
Szerintem a legütősebb talán az egész posztban, és nem is csodálkoznék, ha a műszaki és az orvosi egyetemen is lenne ilyesmi.
Mitya Ivanov 2010.02.15. 15:44:43
kb olyan mint a nyugat magyarországi egxetemen (ami faipari egyetem volt) a politilógia és a pannon egyetemen (volt vegyipari egyetem) a szinháztöri
Styxx 2010.02.15. 15:51:51
talán innen datálódik a "Világot jelentő deszka" modoros frázis?:-)
Antiviola 2010.02.15. 15:52:55
váj mí 2010.02.15. 15:56:42
váj mí 2010.02.15. 15:57:59
Antiviola 2010.02.15. 16:01:10
ljungberg 2010.02.15. 16:01:59
- a Fidesznek és az MSZP-nek is vannak még tartalékai, sok múlik azon, miként tudják mozgósítani a most még bizonytalan társadalmi csoportokat
- Nem egyértelmű, hogy az MDF-nek előnyére válik-e az SZDSZ-szel - pontosabban ami a liberális pártból még megmaradt - kötött szövetség
- Igen jelentős a választási részvételüket biztosra ígérő, de még egyik oldal irányába sem elkötelezett ill. az ún. "rejtőzködő szavazók" aránya
- Bár a Fidesz választási győzelmét érdemben már semmi sem veszélyezteti, egy-egy elszólás - amilyen például Varga Mihályé vagy Mádié volt - sokat árthat Orbánéknak, lényegében ezen múlhat a jobboldal 2/3-os sikere
:-)
bajor gizella 2010.02.15. 16:09:57
lesz majd modoros pärtvezer?
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 16:57:06
Ja, ezért nem nagyon beszél Orbán sem konkrét dolgokról mostanában.:) Fosik, hogy pikkpakk leveszik a listáról. Tán még a párt vezetéséből is kigolyóznák.
esclavo 2010.02.15. 19:01:43
vincere 2010.02.15. 19:51:38
az m1-en az Este vendége ma 2 politológus, a ma kezdődő rövid parlamenti ciklusról lesz szó, ill. az elmúlt 4 év értékeléséről!!!
:)
ljungberg 2010.02.15. 19:52:38
Bár igazad lenne, és lekerülne onnan...:)
A Fidesz-uralom gondolatához lassan hozzászokom, de "sosem hazudó" Orbánnál nagyobb kamukirályt még életemben nem láttam/hallottam...
Na, az ő parasztvakító gondolatai például megérnének vagy 3 flekket:)
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 20:18:29
És ki venné le?
Celtic 2010.02.15. 20:18:45
migueldiez 2010.02.15. 21:04:00
Mar nem emlekszem pontosan, de az a gyanum, a Vezerre mondtak, hogy - eppen az adott megmozdulasaval - "atlepte a Rubicont".
Mixee 2010.02.15. 21:11:06
Amúgy meg hatalmas a poszt, bár ezt akár a tegnap esti politikaelemzős műsorokból is össze lehetett volna ollózni.
ljungberg 2010.02.15. 21:38:03
Senki nem tudná/tudja, mert nála van a kassza kulcsa.
Szerintem kihalásos alapon megy.
Jobb helyeken persze már az első bukta után elkergették volna.
Nyolc év után visszatérni... Mindezt magyar politikai viszonyok közepette... És messiásként várják, mintha legalábbis új arc lenne a palettán, akinek esélyt kell adni. Akkora pofára esés lesz itt a választások után, mert - kedvenc klisémet idézve:) - azt hiszik a népek, eztán kolbászból lesz a kerítés, miközben kb. minden marad a régiben, csak épp' több dölyfösséggel, gőggel, kivagyisággal, nemzetieskedéssel párosul majd. Ám demokrata vagyok. Bármennyire rühelem is Orbánt, én nem fogom az "én miniszterelnököm Bajnai" feliratú pólóban nyomni, ahogyan azt fordított esetben a Viktor-szimpatizánsok tették. Többség dönt, én szívok az tuti. De hogy a blog oltárán is áldozzak (ezzel a félmondattal már meg is tettem...:), ma nekem, holnap neked:-)))
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.15. 22:13:14
Pedig megnéznélek abban a pólóban!:D
Modor Tibi · http://modoros.blog.hu 2010.02.15. 23:10:41
2010.02.16. 07:50:40
Jaj! Istenem! Csak nem?
A szocializmus is itt épült.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.16. 08:06:24
És? Mi a baj? Annak a tetejére építjük Ejrópát.
Mitya Ivanov 2010.02.16. 08:55:30
ljungberg 2010.02.16. 08:59:26
Vállalom:) Mi mást tehetnék...
Ha politikai vonalon csapatod tovább, sajnos számolnod kell az élénkségemmel. Amúgy meg túl sok időt töltöttem az írások és kommentek olvasásával, okkal érzem úgy, hogy a jövőben az észosztók/panelgyárosok közt a helyem:)
2010.02.16. 09:28:38
Nem túl biztató kezdet.
Mitya Ivanov 2010.02.16. 09:31:53
Dr (Vitéz) Loisztl Ottó kopaszodó, egykor vöröses, ma őszes hajú, világos zakóban, egyenesre vasalt pantallóban, ritkán, de többedszerre mosott kockás ingben, szemüvege modern, cipője makkos. Pipázik, pipáján ófelnémet felirat. Felesége nyomására parfümöt használ.
Celtic 2010.02.16. 10:09:12
Modor Tibi · http://modoros.blog.hu 2010.02.16. 10:43:44
Vagy ennyire lejött volna ebből a posztból, hogy nekem mi a véleményem? :)
ljungberg 2010.02.16. 12:37:29
Vállalva a seggnyalás billogát, ez sikerült is Neked, méghozzá remekül:)
Egy efféle blog életrehívójának liberálisnak kell(ene) lennie. Bízom benne(d):)
Mitya Ivanov 2010.02.16. 12:53:03
szerencsére senkinek sem kell liberálisnak lennie
blur7 2010.02.16. 17:18:54
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.16. 17:45:03
Én nem akarok tanult emberek dolgaiba beleugatni, de ez a kettő mintha ugyanazt jelentené...
blur7 2010.02.17. 08:54:46
Celtic 2010.02.17. 11:16:06
(Kossuth nemzeti liberalis volt, manapsag inkabb baloldali liberalis az emberek tobbsege.)
Mi a liberalis szo mai ertelme, ami miatt Te antiliberalis vagy?
2010.02.17. 11:38:03
blur7 2010.02.17. 15:47:57
Egyébként én is szabadelvű vagyok (és markánsan konzervatív emellett). A megnevezésnél tényleg fontosabb a tartalom, a vislekedés.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.17. 16:18:32
Ez a te hülye viziód, ne próbáld ráerőltetni a szóra!
2010.02.17. 17:36:03
Judea · http://roleplay.blog.hu 2010.02.17. 18:01:40
Celtic 2010.02.17. 18:51:54
Tehat ha en ezutan keresztenydemokrata alatt nem pl. a CDU-szeru partokat ertem, hanem Semjen Zsoltot, akkor kijelenthetem, hogy a keresztenydemokrata egy idegesito kis pocsot jelent.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.17. 19:20:31
Ez kurva szemléletes volt!:D
2010.02.17. 19:44:23
Celtic 2010.02.17. 20:40:17
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.17. 23:39:07
Semmilyen Zsolti? Hát abban az arcban talán nem is a kenet, meg a mennyei malaszt a legirritálóbb, meg a véghetetlen ostobaság. Nekem attól durran el az agyam, hogy a fószer moccanni sem képes, ha nincs könyékig a seggében Orbán keze, aki kesztyűbábként beszélteti.
Egyszer valamiért az Arany János utcában volt dolgom, ahol éppen fellépése volt Zsoltunknak a nemzet főorvosával, azt hiszem egy tucat szimpatizáns előtt. Nagyon vissza kellett fognom magam, hogy a kamerák szeme láttára ne pofozzam fel, mint egy taknyos gyereket.
Celtic 2010.02.18. 08:29:06
Igy aztan marad az, hogy a dumaja miatt idegesit. Nembaj, jon megint Torgyan es jol megmenti az orszagot. Na, annal a faszinal sem a szakertelme (vagy a hianya) idegesitett fel igazan, hanem a stilusa. Szakertelmevel foglalkozzanak elemzok, en inkabb azzal, hogy a nyavalyaba tudott annyi szerencsetlent az oldalara allitani.
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.18. 08:35:21
Teljesen mindegy, bazmeg, ha magának a szentséges pápának lenne a kesztyűbábja, akkor is csak egy kesztyűbáb.
Mitya Ivanov 2010.02.18. 09:03:10
El Topo (Sgt. Elias) 2010.02.18. 09:17:17
A kulcs ott van a szavaid között: "mondja magáról".
09szepi06 2010.02.18. 20:36:26
Mukkancs 2014.04.01. 10:22:36