-Nos hát kérem szépen, a legmélyebb tisztelettel köszöntök minden kedves egybegyűltet a mai, haladó Excel-tréningen. Rengeteg ismerős arcot látok, de hát ha valaki mégsem ismerne: Wichshund Máté vagyok, a Bitumex megbízottan önkéntes mindentudó Excelguruja és pesztonkája. Van ugyebár egy ilyen kis különbejáratú perverzióm, hogy én az egész életemet munkalapokon tárolom, vezetgetem, analizálgatom, makrókat írok rá. Annak vagyok a híve, hogy mindenre van megoldás, csak kell találni egy jó kis képletet vagy makrót hozzá.
Jómagamról még annyit, hogy - aki esetleg nem ismerne - már idestova lassan három éve rontom itt közös levegőnket a nyitott irodában: még a jó öreg Szedlacsek Miri csoportjában kezdtem a kezdetek kezdetén mint Junior P2P Analyst, onnan nyergeltem át Vonhinten Helgushoz az angol PO-ra riportálni, és hát ott kitanultam bizony az Excel minden csínját-bínját. Voltam én már itt a cégnél azóta minden, csak akasztott ember nem.
Leszögezném az elején: majd itt varázsolunk együtt sok csodát, mutatok rengeteg apró trükköt, de leginkább csak a "learning by doing"-módszert ajánlom mindenkinek - megkapjátok a doksit is, azzal eljátszhattok akár munkaidőben is, a főnökötök majd legalább azt látja csak, hogy dolgoztok! Hihi. Szóval nem garantálhatom, hogy mindent elsőre meg fogtok érteni meg meg fogtok tanulni, de nem is erre megy ki az a bizonyos játék. Kaptok egy jó alapot, amivel el lehet indulni - ha meg elakadtok, akkor pedig F1, és oldjátok meg magatok! Na jó, a tréfát félretéve: mindenki nyugodtan fordulhat hozzám bármilyen apró-cseprő panasszal, különösen a Hölgyeknek szól ez az utóbbi ajánlat! Persze ez még nem felhívás keringőre - meg férfitársaim se fogják vissza magukat, természetesen csak abban az esetben, ha Excelről van szó!
No, mindenki sikeresen bejelentkezett, mindenkinek felállt a... a rendszere? Hihi. Na várjál, Kingu, segítek, így ni. Dóci, nálad is minden oké-zsoké? Ne segítsek, szép hercegnőm? Tudod, hogy rám BÁRMIKOR, BÁRMIBEN számíthatsz. Jó, akkor nem. Te tudod. Akkor tisztelettel megkérnék mindenkit, hogy ha készen áll, akkor kattyintson szépen erre a hivatkozásra, és ott nyissa meg az exel_traning_mate.xls becses nevű fájlocskát és mentse le a virtuális meghajtójára, rendben? No hát akkor csapjunk a lecsóba, én amanda vagyok!
Először is leszögezném, hogy angol nyelvű Excellel fogunk dolgozni, angol parancsokkal - a magyar borzasztóan körülményes és következetlen. Komoly emberke angol Excellel dolgozik. És mi márpedig komoly emberkék vagyunk, vagy mi a kutyafüle!
Első próbatétel: szépen kiszámoljuk, hogy ki hány napos! És ez még semmi, hogy milyen kis csudákat tud még ez az alkalmazás. Na, akkor ide, az A1-es cellába mindenki szépen írja be a születési dátumát. Hölgyek esetében lódítani ér! Szépen, angol formátumban. 08/12/1980, oksa? Következő lépés: B1-es cella, no, itt jön a barbatrükk: lusták vagyunk gépelni, meg tegyük föl, hogy napi rendszerességgel kell nekünk ez a fájl, szóval írjuk be szépen, hogy egyenlőségjel, TODAY(). Ez az. Csak egészen csöndesen, zárójelben megjegyezném, hogy a magunkfajta komoly, jómunkásemberek az egyenlőségjelet egy pluszjellel is helyettesíthetik, és nem használnak függvényvarázslót. De hát a rutin meg az évek majd meghozzák ezt is. Megvan?
Alrighty - mondja a lengyel, akkor C1-es cella, és ez itt a számolás része: +B1-A1, magyarán szólva kivonjuk a mai dátumból a születési dátumunkat, no de mit kapunk? Valami kurta-furcsa dátumfélét. Utolsó lépés: jobb egérgomb, format cells, number, general - és láss csodát: bizony, néhányotoknál látok ott tízezer napot is, kicsit megijed az ember így harminc után meg felé, igaz-e? De hát az ember annyi idős, amennyinek érzi magát, nincs is ezzel semmi baj.
No de evezzünk komolyabb vizekre - bemelegítésnek, ujjgyakorlatnak jó volt ez a kis számolás. Ki hallott már a VLOOKUP-függvényről? Ó, nagyon jó, szóval vagytok egy páran. Bizony, a VLOOKUP, magyarul FKERES - ha esetleg valakinek az előtanulmányaiból így ugrik be - egy varázsszó, ajtókat tárhat fel előttetek a munkahelyen, pedig nem egy rocket science, gyengébbek kedvéért ördöngösség! Egy példán keresztül megvilágítva: itt van egy táblicskum a munkavállalók kódjaival, mellettük a nevekkel, látjátok? Azaz. Namost én kaptam itt egy másik fájlt mondjuk a Kopf & Jägeres Lutscher Petitől, de csak a kódok szerepelnek benne, plusz a fizetések. Hát egyenként kikeresgetni a neveket bizony embert próbáló feladat. Erre találták ki a VLOOKUP-ot. Na pötyögjétek be szépen utánam, és utána rögtön elmagyarázom: +VLOOKUP(D4,salarys_2009!D:E,2,0) - tehát: FÜGGŐLEGESEN, vertikálisan keresünk - ezért vélukáp, MIT keresünk? Hát a kódot, ami a D4, no de HOL keressük? Hát a salarys_2009-es sheeten, ahol szintén ott vannak a kódok, s mellettük a nevek. Ezért hát kijelöljük mindkét oszlopot, és mivel A MÁSODIK oszlop tartalmazza a kívánt adatot, beírunk egy szép, nagy kettest. Utolsó kritérium az pedig a 0 vagy a FALSE, tehát konkrét értékre keresünk, nem tartományra. Viri a varázslat, piri a parádé, csili-csalamádé, hipp és hopp: voálá!
Kinek NEM világos? És kinek világos? És ki tartózkodik? És ki volt lusta föltenni a mancsát? Hihhi. Na jó, tudom, elsőre ez bonyinak hangzik talán, pedig lesznek még itt a későbbiekben olyan válogatott finomságok, amikor mi - komoly emberkék lévén - nem számolgatjuk meg, hogy hanyadik oszlop tartalmazza az adatot, hanem szépen beleágyazunk egy MATCH-függvényt, vagy esetleg nem jobbra, hanem balra szeretnénk keresni, no, arra találták ki az INDEX- és a MATCH-képletek tanári kombinációját, úgyhogy lehet fölfelekötni azt a bizonyos alsóneműt!
Na látom, gyűrtek vagytok kissé - tízperces kávészünet? Na de ötvenre mindenki itt legyen ám, mert kukoricára térdepeltetem a későket!
Az utolsó 100 komment: