Heló Tibi,
A Balatonon találkoztam egy ismerősömmel és megkérdezte, hogy mit csinálok. Mondtam neki, hogy doktorandusz vagyok. Erre ő, na akkor egész éves szabadság...
Egy kicsit felháborodtam :) és a feszített munkatempóm mellé sikerült egy kis időt szorítanom, hogy feltárjam a doktoranduszok kasztját.
Ha meg nem jó, akkor igazad van, nem került pénzbe.
Üdv,
A doktorandusz eleve egy rejtély, hiszen a társadalmi besorolása nehézkes. Értelmiségi ugyan, de anyagi helyzete (az állami ösztöndíjból kifolyólag) miatt nem rendelkezhet Az ifjú közgazdász egzisztenciájával, aki egy multinacionális cégnél dolgozik. Elméletileg Hallgató, gyakorlatilag Tanár Úr. Besorolása még az egyetemi telefonkönyvben sem tisztázott. Ha doktoranduszként keressük, nem mindig találjuk meg. Ilyenkor a PhD hallgató, vagy az Egyéb beosztott címszavak alatt kell keresni.
A doktorandusszá válás azonban egy rendkívül komoly folyamat. A hivatalos jelentkezési papírok benyújtása mellett rendelkeznie kell egy tanszéki befogadó nyilatkozattal. Ebben az áll, hogy az adott elméleti, alkalmazotti tudományos (bölcsész) tanszék igényt tart a diplomás (jelölt) illetőre háromszor tizenkettő hónapig, és számára egy kutatási témát ír ki.
Ez a praxisban annyit jelenthet, hogy az adott diplomadolgozónak vagy nincsen kedve dolgozni és kitolja a diákéletet három évvel, vagy a gazdasági világválság sújtotta helyzet miatt az egyetlen megoldásnak bizonyul, illetve élete párja mellett szeretne maradni az egyetemi városban (aki mellesleg harmadéves közgazdász béescéhallgató, például). Van egy olyan ritka eshetőség is, hogy a Jelölt fanatikus tudásszomjjal rendelkezik és az oktatói-kutatói pálya mellett teszi le a voksát. A legutolsó típus a vállalkozó, aki pusztán hobbiból jár a doktorképzésre, mert legalább fizetik a tébét, az egészségügyi járulékot és kap egy déert a neve elé - ami az üzleti életben később még hasznos lehet.
A doktoranduszok első szemeszterre történő beiratkozásuk során azonnal szelektálódnak. A fő irányvonalak a megcsinálom három év alatt és lelépek-típus, az extrém mennyiségű gyakorlatot oktatok-típus, valamint a fénymásoló- (kézi anyagmozgató-) típus. Súlyosabb esetekben a tervszerű megelőző karbantartó feladatok sem kerülhetők el. A leggyakoribb eshetőség azonban ezeknek az egészségtelen arányú kombinációja. Mivel az ösztöndíjból még lehet tejet vagy kenyeret venni, teljesen természetes, hogy minden munkát a tudományos életben elvárt precizitással, mosolyogva kell elvégezni. Ha sikerül, akkor senki sem menti meg a doktoranduszt attól, hogy megszerezze a Doctor of Philosophy (PhD!) fokozatot. Ha érez magában további szenvedélyt és elszántságot, valamint az istenek is azt akarják, akkor esetleg egyetemi tanársegéd válhat belőle. Hiszen az egyetemi oktatói lét rendkívül csábító a doktorandusz számára a kötetlen munkaidő, versenyképes fizetés és a kiemelkedő cafeteria rendszer miatt. Ha a doktorandusz ezen az úton halad tovább, akkor az Akadémiai Doktori címig bizony meg sem áll, és nemzetünk nagyja válhat belőle.
Egyetemen oktató ismerősömet kértem meg arra, hogy mondjon nekem három indokot, hogy miért érdemes mégis a katedrát választani. Azt felelte: június, július, augusztus.
Az utolsó 100 komment: