Na volt egy ilyen körkérdésünk úgy egy hete - egyszerűen arra voltunk kíváncsiak, hogy a tavaszi földcsuszamlásszerű győzelem után honnan bújtak elő ilyen számban az orbánfóbiások, a megmondó- és kisemberek; és hova tűntek a kormánypárti szavazók. Hangerő, csalódás, passzivitás?
Eredetileg a törzsolvasók körében terveztük feltenni a kérdéseket, de a blog.hu szerkesztői megtréfáltak minket, és címlapra tették a kérdőívet. Na de nem baj - így tényleg reprezentatív képet kaphatunk az Index-olvasók beállítottságáról.
A mindig még tiszta múltú, romlatlan lelkületű erők szerelmesei most örülhetnek, ugyanis az idei választáson az LMP győzne - igaz, a tavalyin is már 31%-os eredményt szerzett volna.
Biztos választók
Összes megkérdezett
Na de amit a hírekből mindig kihagynak - vajon az erre szakosodott cégek foglalkoznak-e ezzel egyáltalán? -, az az egyéni preferenciák alakulása. És ez az igazán érdekes része az egésznek.
Pl. a tavaly tavaszi Fidesz-szavazók csak 70%-a tart ki akkori pártja mellett, de ez még mindig a legjobb arány a többiekhez képest. Ezzel szemben új szavazókat ők szinte egyáltalán nem, az LMP 38%-nyit szerzett (főleg a tavaly passzívak köréből). Igaz, eközben 36%-nyit el is vesztett. A másoktól elnyerős kategóriában amúgy a a távolmaradók "nyerték" a legtöbbet - másodikként az LMP termelte ki a legtöbb passzívvá válót. Érdekes dolgok ezek.
Így már érthető az LMP populista irányváltása az szja-n vesztő kétkezi munkások felé, hiszen az eddigi fő célcsoport (a romkocsmás) nem közvetlenül érintett a 16%-os jövedelemadó miatt (sokan ugye még zsebpénzből élnek).
Tavalyi év és 2011 eleje:
2011 és tavaly:
És persze a kormány radikális lépései sem nyerték el az internet szabadságán edződött tömegek tetszését: a válaszadók alig egynegyede ért egyet az intézkedésekkel vagy tartja felesleges hangulatkeltésnek a panaszokat.
Pártpreferencia és vélemény
Vélemények és pártpreferenciák
Az utolsó 100 komment: